Степан Барна: Люди повинні повірити у власну спроможність до серйозних позитивних змін

Інтерв’ю публікує сайт ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ІНФОРМАЦІЙНЕ ЖИТТЯ з посиланням на ТОДА.

Кор.: Степане Степановичу. Перша половина вересня була по особливому насичена неординарними заходами в аграрному секторі економіки області , що відбувались за вашої безпосередньої участі, – це і виїзне засідання в області комітету Верховної Ради України з питань АПК, і засідання колегії департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації, і презентація агрохолдингом «Мрія» досвіду щодо сприяння створенню у  громадах сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів… Чому така особлива увага до питань АПК?

С.С. Барна: Робота галузей сільгоспвиробництва та переробки сільгоспсировини з перших днів мого перебування на посаді голови обласної державної адміністрації була і залишається одним із найважливіших пріоритетів. По- перше, ми – влада, спільно з громадами, і тим людським потенціалом, який ще не виїхав закордон у пошуках «кращої долі», просто зобов’язані відродити активне життя в наших селах, вдихнути туди нову потужну творчу енергетику, здатну побороти песимізм, зневіру, об’єднати людей праці довкола спільних справ, розвитку територій, продуктивних сил, які забезпечать людям добру працю і добрі заробітки, належні соціальні послуги, а дітям – радість дитинства і міцні основи для самореалізації. У цьому кредо усієї моєї політичної діяльності.
По-друге, до цього спонукає нас і державна політика, скерована на децентралізацію влади, сприяння розвитку місцевих територій, громад, започатковані урядом України освітня, медична реформи…Саме сільські території у цьому зв’язку займають вирішальну роль та значення.
Хочу відзначити, що впродовж вже цього року спільно з органами місцевого самоврядування нам вдалося чимало зробити на цьому шляху реальних якісних соціальних перемін: вперше за роки державності розпочато широкомасштабне дорожнє будівництво саме у сільській місцевості, а у 2018 році його об’єми зростуть у декілька раз і становитимуть у ціновому еквіваленті біля 500 мільйонів гривень!  Саме тут (у селі) будуються та реконструюються сучасні лікарняні амбулаторії. Розпочато обладнання сільських загальноосвітніх шкіл спеціальними лабораторіями з вивчення хімії, фізики, математики, інших природничих дисциплін. Розпочато реформування бібліотечної мережі, спрямоване на осучаснення надання тут послуг, насичення сільських бібліотек новою літературою найкращих вітчизняних та зарубіжних авторів…
І все ж таки головною і найболючішою (до того ж задавненою) проблемою сільської місцевості є ринок праці. Він на багатьох сільських територіях продовжує бути обмеженим, а тут проживає 55% населення області і лише 30% із них так чи інакше зайнято у сільськогосподарському виробництві, хоча тут вже зараз виробляється понад 30 відсотків валової продукції області, а валовий збір зернових цьогоріч становитиме 2,5 млн. тонн, при середній врожайності 53 центнера з гектара – це один з найкращих показників в державі!

Кор.: Ото ж невикористаний людський ресурс великий. Яким чином його можна задіяти  до зростання соціально – економічного потенціалу області і продуктивних сил у сільських територіях зокрема?

Барна С.С.: З самого початку спробую коротко дати відповідь на питання – чому так сталося? Нинішня структура аграрного сектора економіки і області, і держави в цілому, яка складалась впродовж усіх років нашої державності, є незбалансованою. Концентрація сільськогосподарських земель в агрохолдингах та великотоварних підприємствах ( 37% усіх с/г земель області), які спеціалізуються на вирощуванні високорентабельних монокультур, серйозно звузила ринок праці на селі. Адже, як правило, тут використовується праця висококласних агрономів, менеджерів та механізаторів…
Виробництвом трудомісткої сільськогосподарської продукції , зокрема, плодоовочевої, м’ясо-молочної, здебільшого, займаються дрібні особисті селянські господарства та фермери, які на даний час користуються 39% с/г земель і виробляють 55% валової продукції сільського господарства області.
Ось чому маємо спільно з державою (урядом та парламентом), а також з місцевими громадами значно інтенсивніше вирішувати, принаймні, два питання: перше, продовжити реформи в аграрному секторі економіки, які б стимулювали розвиток малих та середніх сільськогосподарських підприємств (уряд про це обіцяє подбати, зокрема, виділивши з державного бюджету 2018 року один мільярд гривень на підтримку розвитку фермерства), а також усіх сільськогосподарських товаровиробників до ведення багатогалузевого сільськогосподарського виробництва, в тому числі трудомісткого, що значно розширить ринок праці на селі.
А друге, розбудовувати ринкову інфраструктуру в сільській місцевості, в тому числі шляхом створення та розвитку тут с/г обслуговуючих кооперативів, формування об’єднань дрібних товаровиробників та належної заготівельно-збутової мережі.

Кор.: Про важливість розвитку кооперативного руху на селі говорить вже сам факт розгляду цього питання профільним комітетом Верховної Ради України.

Барна С.С.: Ініціювавши засідання такого поважного комітету парламенту України в нашій області, ми переслідували декілька цілей, насамперед, -окреслити причини, які стримують розвиток кооперативного руху на селі, серед яких недостатня державна підтримка становлення та розвитку с/г обслуговуючих кооперативів.
З огляду на це, ми запропонували профільному комітету Верховної Ради України внести пропозиції Кабінету Міністрів України передбачити у Державному бюджеті України на 2018 рік кошти для створення  спеціального державного Фонду становлення та розвитку с/г кооперації, який би надавав допомогу новоствореним кооперативам в отриманні кредитів, забезпечував гарантії їх повернення, у частковій сплаті платежів.
Враховуючи колосальний потенціал сільськогосподарської кооперації, ми запропонували також створити державний реєстр статистичних даних про розвиток с/г обслуговуючих кооперативів та їх внесок у національну економіку, що сприятиме розповсюдженню знань та досвіду організації цієї роботи.
Крім того, ми зафіксували вимоги с/г кооператорів щодо протидії на державному рівні неконтрольованій торгівлі перекупників та посередників на сільськогосподарському ринку і т. ін..
За останніх два роки в нашій області розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів набирає добрих темпів – сьогодні їх нараховується 34, а це вже понад дві тисячі людей, об’єднаних спільною справою, і це вселяє оптимізм.

Розмовляв Володимир Баворівський

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району

Leave a comment

Your email address will not be published.


*